Pahandused töö juures

Täna jõuab kinodesse märulifilm „John Wick 3: Parabellum“, kus omavahelisi erimeelsusi lahendavad professionaalsed salamõrvarid.

Tõnu Lilleorg

Peategelane John Wick (mängib Keanu Reeves) on supermõrtsukas, kes on rikkunud professionaalseid salamõrvareid koondava ühingu reegleid. Karistuseks kuulutatakse ta lindpriiks, keda teised salamõrvarid võivad tappa ja selle eest suure lunaraha saada. Filmi tegevus toimub n-ö oma universumis, kus tegutsetakse küll paljuski kaasaegses ja äratuntavas maailmas, kuid mis samal ajal on üsnagi omapärane.

Tegu on kolmanda filmiga John Wickist, mis järgneb 2014. ja 2017. aastal ekraanile jõudnud linateostele. Nüüdne film on esimene, mida siinkirjutajal õnnestus näha. Varasemaid Wicki osasid on kriitikute poolt nimetatud maiuspaladeks märulifilmi sõpradele. Ja trumbina toodud välja realistlikke võitlusstseene.

Viimased pole tõesti pahad. Need on ülesvõetud seisva kaameraga, mis võimaldab vastaste tegutsemist jälgida. See on oluline, sest paljud teised märulifilmid on kahjuks võtnud suuna, kus võitlusstseenide juures on kasutatud kiiret montaaži ja vahelduvaid kaameranurki, mis muudab võitluse üheks suureks sigri-migriks.

John Wicki kui tegelase usutavusele mõjuks siiski hästi, kui temas leiduks mõnevõrra enam realistlikku motivatsiooni. Praegu loeb nii sellest filmist kui varasemate filmide kajastustest välja, et Wicki on pahandanud eelkõige tema koera vägivaldne surm, millest käivitunud sündmusteahelas on Wick teise ilma saatnud kümneid kolleege.

Nii jääb Wickist mulje kui tõelisest töönarkomaanist, kelle ellu kuulubki vaid elukutsega seonduv. Näiteks kui ta sõidab välismaale, siis mõistagi vaid selleks, et kohtuda ühingu välisfiliaali juhatajaga. Temalt omakorda soovib Wick abi kohtumiseks ühingu salapärase juhatuse liikmega, et paremat kohtlemist välja kaubelda.

Selline väga tugevalt ühes mullis olemine võib pakkuda filmivaatajale ehk teatavat võimalust põgeneda erilisse filmimaailma. Küsimus jääb üles, kas ja kuidas selline filmimaailm peegeldab reaalset elu. Ehk vastab sellele küsimusele paremini järgmine John Wicki film.

Kitsikuses peategelane loodab leevendust saada erilise kaelaketi abil.

Foto: kaader filmist