Rakvere linnapea sai valitud

IMGP9761
Kolmapäeval toimus Rakvere linnavolikogu istung, kus valiti linnapeaks Marko Torm ning kinnitati seitsmeliikmeline linnavalitsus.

Liisi Kanna

Reformierakondlane Aleksandr Holst esitas linnapeakandidaadiks Marko Tormi. Mõneti üllatuslikult seadis kandidaadi üles ka Andres Jaadla – valimiste järgselt reformierakonnast välja astunud Roman Kusma.
Hääletusele eelnenud enesetutvustuses nentis Torm, et saab eelnevad kogemused ja maavanema ametis loodud tutvused nii ministeeriumites kui ka näiteks EASis linna heaks tööle panna. „Töötunde ma ei loe,“ toonitas Torm.
Roman Kusma nentis, et ehki valituks ta ilmselt ei osutuks, ei viska ta kunagi enne lahingut püssi põõsasse. Kusma sõnas, et valituks saades sooviks ta linna juhtimisse vähem poliittehnoloogiat ja rohkem südamega tegemist.
Sõnavõttudele järgnes pikk küsimustevoor, misjärel valiti linnapea. Osales 20 volinikku: Tormi poolt hääletas 12, Kusma sai 5 häält, 3 sedelit olid kehtetud.
Vastvalitud linnapea Marko Torm esitas seejärel kinnitamiseks uue linnavalitsuse struktuuri ja liikmete arvu. Kui varem kuulus linnavalitsusse kuus liiget, siis Torm pani kokku seitsmeliikmelise meeskonna – linnapea, kaks abilinnapead ja neli liiget. Sellega kaasnev halduskoormuse kasv tekitas volikogus küsimusi. „Tunnen, et see kompetents, mis meil on võimalik ühe lisakohaga saavutada, on seda väärt,“ kommenteeris Torm. Ettepanek sai siiski kinnitatud.
Abilinnapea kohuseid hakkavad täitma Triin Varek keskerakonnast ja Neeme-Jaak Paap reformierakonnast. Seni ettevõtlusvaldkonnas tegutsenud Paap märkis, et avalikus sektoris tal kogemus puudub ning tema jaoks on see huvitav väljakutse. „Esmajoones vaatan üle, kui palju linnal raha on, sest see on kõige alus,“ sõnas abilinnapea.
Linnavalitsuse liikmeteks said keskerakondlane Urmas Laht, Rainer Miltop ja Tõnis Pruler IRList ning Kadri Vahula reformierakonnast.
Istungil valiti ka volikogu komisjonide juhid. Rakvere eelmine linnapea, uue volikogu koosseisu esimees Mihkel Juhakmi selgitas, et protseduuri kord on muutunud. „Ühe hääletamisega valitakse ära nii esimees kui aseesimees. Igaühel on üks hääl, ei saa nii esimehe kui aseesimehe poolt hääletada,“ selgitas Juhkami. Ta lisas, et enim hääli kogunud kandidaat saab esimeheks ning teiseks jäänu aseesimeheks.
Komisjonide esimeeste valimist läbi viies tundis volikogu esimees heameelt, et tehnilisele protseduurile lisandus ka sisuline arutelu, mis on heaks sissejuhatuseks uut volikogu ees ootavale tööle.

Endine linnapea, uue volikogu esimees Mihkel Juhkami andis linnapeaks valituks osutumise järel Marko Tormile üle ametiketi. Foto: Liisi Kanna

Volikogu komisjonide juhid
Hariduskomisjon: esimees Sven Hõbemägi, aseesimees Marti Kuusik
Kultuurikomisjon: esimees Triin Varek (kuna osutus valituks linnapea kandidaadiks, tuleb korraldada uued valimised), aseesimees Velvo Väli
Majanduskomisjon: esimees Janno Jõgi, aseesimees Anti Poolamets
Sotisaalkomisjon: esimees Marko Pomerants, aseesimees Allan Jaakus
Spordikomisjon: esimees Aleksandr Holst, aseesimees Marti Kuusik
Revisjonikomisjon: esimees Allan Jaakus, aseesimees A