Rakvere turul käib hommikuti vilgas tegevus

turg

Hommik. Kell läheneb kaheksale. Turul käib sagin ja kauba väljapanek. Turu trepist astub alla vanaproua, aastaid nii 75–80, käes suur korv, mis pealt kaetud kenasti riidega. Vaatab otsivalt ringi ja võtab istet esimesel vabal pingil.

Riina Mitt,
OG Elektra AS Rakvere turu administraator

Korvi avades näen, et müüma on tuldud mustikaid. Päev tõotab tulla sama palav kui eelmised. Astun ligi ja pakun kohta varjualusesse, kus päike nii hullusti ei kõrveta. Proua keeldub leplikult, jäädes kohale, kuhu on ostnud pileti.

Nii kallis? Ma võtan kõik!

Mõne hetke pärast astub vanaproua mustikate juurde päevitusest tõmmu daam ja tahab teada mustikate hinda. Kuuldes, et liiter maksab viis eurot, proua jahmub: ,,Miks nii kallis, jube lihtsalt! Kas odavamalt ei saa? Kui 3.50ga annate, siis ostan?“

Müüja kohmetub. Tingimine jätkub. Lõpuks võtab vanaproua purgi ja kallab selle mustikaid täis. Liitrise purgitäie eest maksab daam 3.20, sest rohkem raha ei olevat.

Möödub paarkümmend minutit. Noor härrasmees peatub vanaproua juures. Küsib hinda ja seda, kui palju mustikaid korvis on.

,,Oli 10, nüüd on 9 liitrit.“

Noorhärra võtab korvi ja valab sisu oma kasti ringi. Ulatab vanaprouale 50 eurot, tänab viisakalt ja lahkub. Kühmulised sõrmed otsivad raha tagasi andmiseks, aga noormees on läinud. Tänud Sulle noormees!

Mina aga mõtlen, et see mees taipas, kui vaevarikas on sellise palavuse ja parmudega korjata 10 liitrit mustikaid.

Marjadega on tegelikult kehvasti

Päev sai ilusa alguse, aga marjadega on sellel suvel kehvasti. Maasikate suur müügiaeg on möödas, vaid väiksed kogused jõuavad veel müüki. Kuid selle eest on need väga magusad ja maitsvad.

Mitmel hommikul on veel müüdud metsmaasikaid. Kiitus noortele tüdrukutele, kes kogu suve on käinud metsmaasikaid müümas ja ühelgi päeval pole kaup neile kätte jäänud. Vaarikaid on vähe ja need ostetakse kohe ära, kui keegi pakub.

Jaanipäevast alates on müügil kukeseened. Selle nädala kuivus on ka seente saaki ja seega ka müüki vähendanud.

Müüjad, kes ise kartulit ja köögivilja kasvatavad, ütlevad, et kartuli saak on normaalne. Kuid kurk ja tomat on sellel aastal saanud tugeva katsumuse osaliseks. Juunis oli külm ja praegune kuumus hakkab taimi närbutama. Hetkel on aga kurki ja tomatit müügilettidel küllalt.

Kõige paremini on kasvanud sibulad ja küüslaugud. Üldiselt on nii, et kes tegeleb aiasaaduste kasvatamisega, see toob müüki kõike – kurki, tilli, suvikõrvitsat, tomatit, kapsast jne. Igal laupäeval pakuvad kohalikud mesinikud müügiks värsket mett.

Praegune palavus ajab inimesed linnast randa ja seepärast käib turul vilgas tegevus vaid hommikuti. Kella kaheks on enamus kaupa ostetud-müüdud, mis selleks ajaks järgi on jäänud, see ilmselt jääbki. Algab alles jäänud kauba kokkupakkimine. Müüjad ütlevad, et see toiming pole üldse lõbus, sest kõige parem kaup on müüdud kaup.

Mitmel müüjal on veel pikk tööpäev ees. Järgmiseks turupäevaks on vaja teha ettevalmistusi, mis venitab tööpäeva väga pikaks. Seda kõike selleks, et järgmisel päevad oleks värsked lilled taas müügil, lauad lookas värsketest köögi- ja puuviljadest.