Saka mõis – pankranniku pärl

sakamõis

Saka mõis on koht, kus kõrgel kaldal saavad kokku kultuuri- ja looduspärand. Pangapealsel laiub korralikult renoveeritud mõisakompleks.

Tiia Paist

Eelkõige paelub Saka mõis oma asukohaga Põhja-Eesti pankrannikul keset iidset parki 70 aastat tagasi loodud Ontika maastikukaitseala läänepiiril. Pargipaviljon, lehtla ja arvukad pingid pargiteede ääres võimaldavad omaette olemist, nautida rahu ja vaikust.

Pargiteed viivad külastajaid Kivisilla valgustatud joaastangute juurde ning mereranda laskuvate treppideni. Sõjaväe prügimäena kasutatud endisesse kruusakarjääri rajatud laululava on kujunenud Ida-Virumaa laulupäevade ja arvukate välikontsertide kohaks.

Hotellimaja ja spaa

Külastajate käsutuses on tenniseväljakud ja rannavõrkpalliväljak, samuti laste mänguväljak ja külakiik.

Parim viis mõisa lähiümbrusega tutvumiseks on läbi käia nii pangapealsel kui mererannas kulgev tähistatud Klindimõisa matkarada. Selleks piisab paarist tunnist.

Saka on üks vähestest Eesti mõisakompleksidest, mis on tervikuna taastatud. Oma erilise asukoha, privaatsuse ja võimalustega sobib Saka nii puhkuseks, tööalasteks väljasõitudeks kui ka pidulike vastuvõttude ja pulmade pidamiseks.

Värskelt renoveeritud härrastemaja avar saal mahutab kuni 100 inimest. Saali kasutatakse ka kontserdipaigana. Samas hoones asub ka Ida –Virumaal üks hinnatumaid a la carte restoran, kus teenindatakse erineva suurusega saalides vastavalt kliendi soovile.

Lisaks on härrastemajas külastajate kasutada antiikse mööbliga sisustatud kaminasaal ning suure ümarlauaga Shoti saal.

Härrastemaja üks vaatamisväärsus on kahtlemata klaasist põrandaga rõdu, kust avaneb vaade otse alla läbi kolme korruse. Kõik numbritoad on eriilmelised ja igal toal oma suursugune nimi.

Pere ja spaapuhkust nautivatele külastajatele saab pakkuda majutust hotellimajas, mille läänetiivas asub hubane basseiniala ja kolm erinevat sauna. Välja on ehitatud eraldi riietusruumid meestele ja naistele. Kodulehel saab tutvuda spaaprotseduuridega. Kui basseiniala on külastajatele avatud iga päev, siis protseduure tuleks ette tellida.

Personal soovitab paketti

Saka mõisa turundusjuhi Kairi Kuldmetsa sõnul tuleb selles töös väga paindlik ning loov olla. Klientidel on erinevad soovid ja ettekujutused oma tähtpäevast või perepuhkusest. Kuldmets juhib veel tähelepanu sellele, et mõistlik on alati koos teenindajaga valida sobiv pakett. Hea valiku korral tuleb see soodsam ja kindlasti vaheldusrikkam kui lihtsalt üks öö veeta.

Pulma- ja juubelikorraldusega on Kuldmets samuti palju kokku puutunud. “Hea koostöö eelduseks on ikka usaldus ja pikaajaline töökogemus,“ arvas ta.

Küsimusele, kas koht ei tundu liiga eraldatud, vastas Kuldmets naeratades: „ Kuhugi pole palju maad. Tallinnasse 148, Narva 64 kilomeetrit. Ilmakärast eemal ongi hea ja mere lähedus mõjub nii personalile kui külastajatele hästi.“

 

Saka mõisa härrastemaja. Foto: erakogu