Soome toidumess peatati avapäeva järel

Eelmisel nädalal toimus põhjanaabrite pealinnas Soome suurim toidu ja toitlustusala mess, mida aastaid rohkelt Eestiski kiidetud. Algselt kolmepäevaseks planeeritud Gastro mess oli avatud vaid esimesel päeval, teisest päevast oli Messukeskus sunnitud koroonaviirust puudutava olukorra tõttu selle sulgema. Programmis ettenähtud kokkade võistlus peeti seekord ilma publikuta, kinniste uste taga.

Enne ametliku kriisiolukorra väljakuulutamist otsustasin minagi sammud Gastrole seda ja nii viibisin avapäeval messil. Siinkohal väike ülevaade nähtust.

Kolmest ja poolest tunnist seal jäi selgelt väheks, lihtsalt uudistamist oli sedavõrd palju. Kuid kõhu sai erinevate riikide hõrgutistest pungile täis, eriti head tundusid soomlaste endi kalatooted.

Messiterritooriumil oli silmapaistval kohal Eesti ühine ala, hiigelsuur kiri VIRO torkas külastajatele kohe silma. Seekord osales Gastrol Eestist veidi alla kahekümne ettevõtte. Nende seas Arke Lihatööstus AS, Kikas OÜ, Puljong OÜ, Pärnamäed OÜ, Rõngu Mahl AS, Rõngu Pagar OÜ, Viciunai Baltic OÜ, Õun Drinks OÜ, Eesti Pagar jt.

„Mitmetel Eesti ettevõtetel olid boksides kauba juures väga atraktiivsed värvilised reklaambrožüürid, mida soomlastest toiduprofid kaasa võtsid. Aga hoopis huvitavam tähelepanek, ühes kohas oli väljas selline Vana Tallinna liköör, mida ma enne näinudki polnud! Tahtsin seda omale poodi tellida, kuid öeldi, et ainult ekspordiks mõeldud. Ühesõnaga, nägime messil sedagi paremat kraami, mis pole ainult matsidele mõeldud,“ muigas Tallinna lähedal asuva maakaupluse omanik Kalev.

Gastro Helsinkil viibis kohal ka Profexpo OÜ juhataja Tiit Sarv, kes samuti rõhutas antud messi tähtsust Eestigi jaoks. Ta jagas ka spetsiaalse stendi juures teavet Tallinnagi vastavate erialaste tippsündmuste kohta – näiteks Tallinn Coffee Festival (pidanuks toimuma aprillis, kuid on praeguseks edasi lükatud) ning igasügisene toidumess FoodFest.

Paralleelselt Gastro messiga toimus Messikeskuses ka pakendi- ja pakkematerjalide käitlemise mess PacTec, toiduainete tööstuse tehnoloogia mess FoodTec ja plastitööstusele suunatud mess PlastExpo Nordic 2020.

Ülo Külm