Tervendavaid kapsleid müüvalt koduleheküljelt leiab palju viiteid pettusele

netisuller

Uued kapslid lasevad kõigil, kes on proovinud, kaotada [kaalust – toim.] 10 kg kuuga. Nad pole mitte ainult kiired ja tõhusad. Neil puuduvad ka keemilised lisandid, mis teevad neist looduslikud ja tervislikud.

Aivar Ojaperv

 

Esimesed kolm lauset pole minu kirjutatud. Sellise teksti leiab internetilehelt argiuudised.com ja need imetabased kapslid pidavat langetama kaalu. Sama lehekülg tutvustab-pakub veel teisigi „imelisi loodustooteid“, mille tarbimisel võib sinu väljanägemine muutuda 20 aastat nooremaks või seksuaalelu selliseks, nagu see oli 20aastasena.

Olgu kohe öeldud, et suure tõenäosusega on tegemist sulidega, kes püüavad lihtsameelsetele oma kaupa pähe määrida. Tõenäoliselt pole kapslid tervisele ohtlikud, kuid mingit toimet neilt küll oodata ei maksa. Järgnev artikkel on kirjutatud selleks, et hoiatada inimesi petturite ohvriks langemast, ja ühtlasi püüan anda paar nõuannet, kuidas sulide pakkumised kerge vaevaga ära tunda.

Rõhuvad inimeste salasoovidele

Kõnealustele netilehekülgedele võid sattuda, kui klõpsad kas kogemata või teadlikult mõnel teisel kodulehel vilkuvat reklaami. Minu hiire alla jäi argiuudised.com ühel autosporti kajastaval lugupeetud leheküljel. Kusjuures olgu mainitud, et autospordilehe haldajal pole rämpsreklaamidega midagi ühist, viimased tekivad kodulehtedele selle haldaja tahte vastaselt. Miks ja kuidas, see on hoopis teine teema ning siinkohal kajastust ei leia.

Aga asja juurde. Konkreetne argiuudised.com pakub, nagu mainitud, loodustoodetel põhinevaid kapsleid, mida on kolme sorti: ühed aitavad uskumatu kiirusega kaalu vähendada, teised parandada seksuaalelu ja kolmandad siluvad kortse ning aitavad nooremana välja paista. Ehk kõike seda, mis on meist iga teise salamureks.

Tuleb tunnistada, et sel korral on sulid lehekülje koostamise ja vormindamisega vaeva näinud. Eesti keel on sellel küll pisut konarlik (vaata sissejuhatuseks olevaid lauseid), kuid kohe kindlasti pole need kirjutatud mõne tõlkeroboti abil. Illustratsiooniks on lisatud hulk fotosid, mis on loomulikult töödeldud. Töötlus on muide piisavalt lohakas, nii et isegi suhteliselt kogenematu silm saab sellest aru.

Usutavuse suurendamiseks on põhjalikult kirjeldatud klorogeenhapet (on reaalselt olemas ja omab ka teatud toimet – A.O.), mis pidavatki olema kaalulangetamise võlurohi, ja muidugi pole unustatud lisada stamplauset: „Arstid Tartus on šokeeritud nähes oma patsiente muutumas. Nad pole kunagi näinud midagi sellist varem.“

Suhtu lubadustesse skeptiliselt

Kuidas järjekordne pettur ära tunda? Esiteks muidugi terve mõistus: näiteks kaalulangetamine ühe kuuga 10 kilo ei ole lihtsalt reaalne. Jah, kaalust võib ju nii palju isegi alla saada, kuid siis on see juba tervisele ohtlik.

Sama kehtib ka teise kahe toote kohta – kui väljanägemist oleks nii lihtne 20 aastat nooremaks muuta, siis jumala eest – miks enamik 70aastaseid inimesi näeb ikka välja kui 70aastased? Miks „rikkad ja ilusad“ kulutavad aega ja raha ilulõikustele, kui saaksid oma kortsud silutud purgitäie kapslitega?

Kui aga eelnev jutt ei veena – no olgu, keegi „hull teadlane“ leiutaski imerohud –, siis tasub tähelepanu pöörata selliste petulehekülgede nagu argiuudised.com ülesehitusele.

Reeglina on neil „hoiatus“, et kaupa müüakse vaid nüüd ja praegu, see saab kohe otsa või kehtib kauba soodushind vaid loetud tunnid.

Kõnealusel leheküljel see oma iroonilisel kombel nii oligi: esmaspäeva lõuna paiku oli leheküljel kirjas, et purk kapsleid maksab 58 eurot, aga „hetkel olid need saadaval 39 euroga, kui sooritad oma ostu veel täna.“ Paar tundi hiljem oli soodushinnaks aga 29 eurot, mis tähendab, et hind 39 eurot kehtiski vaid viivu.

Kolmapäeval polnud kapslite hinda üldse märgitud, oli vaid lubadus, et neid saab tavahinnast 20 eurot soodsamalt.

Pilkupüüdval kohal seisab kõnealusel leheküljel lubadus, et kui ostja pole kaubaga rahul, kui sellega soovitud efekti ei kaasne, ostab müüja kauba tagasi. Leheküljelt leiab ka, või vähemalt esmaspäeval leidis, „dokumendi“, mille koostaja oli nimetanud mingit tüüpi lepinguks ja osapoolte kohustusteks. Võtsin kätte ja lugesin selle läbi ning saan kinnitada: pikad laused täiesti tühja mulinat, ei ühtegi selgitust, kuidas käib tagasiost, ja mis kõige hoiatavam: mitte ühtegi müüja kontakti.

Edulugude rääkijaid pole olemas

Nagu mainitud, on lehekülg argiuudised.com ka fotode ja edulugudega illustreeritud, kus väidetavalt Eestist pärit inimesed räägivad oma imelisest salenemisest, noorenemisest ja uudsest seksuaalelust.

Noh, narri meest, mitte mehe nime, aga kui oma näopildi ja nimega esinevad tegelased Mirell Termi, Angela Ladu, Janet Tarvan jt, siis on keeruline asja tõsiselt võtta. Igaks juhuks lõin nimed Google`i  otsingumootorisse – mitte ühestki neist pole internetti jäänud mitte kõige vähematki jälge, mis reaalselt eksisteeriva inimhulga puhul on suhteliselt vähetõenäoline.

„Klientidel“ on võimalik ka kommentaare kirjutada. Loomulikult on need kõik positiivsed. Kummalisel kombel lubab kommenteerija „rull“ osta kaks toodet – igatahes on ta kahte kommentaarikasti kirjutanud täpselt samad read: „Okei, ma tellisin. Kirjutan tulemusest varsti.“

Ainult aru ma ei saa, miks ta kirjutas mõlemasse sama lubaduse nii esmaspäeval, 22. septembril kui ka kolmapäeval, 24. septembril. Tegelikult tundusid ka kõik teised kommentaarid olevat sama sisu ja sõnastusega, vahetunud oli vaid nende kirjutamise päev.

„Kommenteerijad“ pole unustanud rõhutamast ka asjaolu, et „müüja võtab ju kauba tagasi, kui ei meeldi, seega mingit pettust pole.“

Ning veel: süsteem lasi ka minul oma (negatiivse) kommentaari kirjutada, kuid päev hiljem oli see kadunud ja arvan, et isegi esimesel päeval nägin ma seda vaid oma arvuti ekraanil.

Argiuudised.com alanurka ilmuvad aeg-ajalt optimistlikud teated a`la Kati Põlvast ostis meie toote kolm minutit tagasi, Jüri Tartust viis minutit tagasi jne. Kui seda lehekülge natukene kauem lahti hoida, siis selgub, et kommentaarid hakkavad korduma.

Müüja kontakte pole

Imekapslite müüja pole jätnud oma leheküljele mitte ühtegi kontakti. Ühendust nendega saaks vaid ühepoolselt – mina peaksin neile e-kirja saatma ja siis nad just kui võtavad minuga ühendust. Soe soovitus: ärge saatke kirja ja jätke kontakte, sest siis hakkate oma meilikasti saama hulgaliselt rämpsposti.

PS: kui mingil imekombel osutub argiuudised.com leheküljel müüdav kaup ausaks, kui kapslitel on tõesti mingi reaalne mõju, siis olen valmis Kuulutajasse leheküljepikkuse vabanduse kirjutama ja ise endale hunniku kapsleid ostma. Selleks peaks kauba müüja minuga ühendust võtma, kontaktid on lehest ja koduleheküljelt leitavad, ning oma kauba aususe ära tõestama. Paha ei teeks ka, kui nad viiksid mind kokku mõne edulooga – saaksin Kuulutajasse kena ning positiivse jutu, ning nimi ja nägu võiks olla neil „šokeeritud Tartu arstidel“, kellelt saaksin erapooletu kommentaari küsida.