Triin Varek: Aitäh, lapsevanemad ja lapsed, õpetajad!

Oleme üheskoos tulnud läbi COVID-19 kriisi, mis on tõusude ja mõõnadega suunanud õpilasi distantsõppele ja sundinud üksi pingutama ning pannud proovile meie kõigi kohanemisvõime. Lõppev õppeaasta oli heitlik ja keeruline nii õpilastele kui lapsevanematele.

Uues olukorras olid kõik. Lisakoormus õpetajatele distantsilt õpetamiseks, lisaülesanded lapsevanematele oma laste toetamiseks koduses õpikeskkonnas. Lisaks palju teadmatust, piirangutega arvestamine, mure oma lähedaste käekäigu ja tervise pärast.

Pingutust, suurt mõistmist ja teineteise toetamist vajasid kõik olukorras, kus terve pere oli kodus – distantsõpe, kodukontor, soovitus lasteaialaps koju jätta. Kuidas korraldada elu ümber nii, et koduses keskkonnas toimiks kõik kõigi pereliikmete vajadusi arvestavalt. See lisas vaimset pinget, pani proovile ka paarisuhteid ja suhteid lastega. Aga ma olen kindel, et kriis on meid muutnud tugevamaks ning õpetanud hindama vabadusi, mis varem tundusid iseenesestmõistetavana.

Ma loodan, et kui koroonakriis tõi keerulised suhted, siis leidus ka kõrvalist abi, et sellega toime tulla. Loodan, et ei ole valehäbi oma muredega kellegi poole pöörduda abi saamiseks kui selleks on vajadus. Ühiskond justkui eeldab, et oleme tublid ja saame hakkama. Vahel on see väga raske.

Leian, et ka lapsevanemad väärivad suurt avalikku tunnustust toimetuleku eest COVID-19 olukorras. Teame küsimust „kas su tass on pooltäis või pooltühi”? Uuema aja filosoofiast lähtudes võiks aga meeles pidada, et tass on tegelikult taastäidetav.

Lapse heaolu sõltub oma armsast lapsevanemast. Saame jagada rõõmu, tuge, abi ja armastust kui oleme ise rõõmsad, terved ja õnnelikud. Me teame, mis meie igaühe hinge toidab, aitab taastuda või energiat annab – nendeks tegevustes tuleb aega planeerida, aega võtta. Nii õpetada ka oma lapsi – et täiskasvanutena oskaksid ka nemad iseennast väärtustada.

Tänan Rakvere linna nimel kõiki lapsevanemaid ja õpilasi, kes on läbi keerulise õppeaasta jõudnud finišisirgele. Te olete suurepärased ja hästi hakkama saanud. Aitäh, õpetajad!

Soovin südamest õnne kõigile, kes sel kevadel oma haridusteel olulise etapilõpuni jõudnud – nii lasteaialastele kui koolilõpetajaile! Siiras tänu kõigile lapsevanemaile, kes selle keerulise aja jooksul oma lapsi toetasid, märkasid ja tunnustasid. Te olete imelised!

Saabuv suvi annab hingetõmbeaega ja võimalust kohtuda sõpradega päriselt, näost näkku. Soovin, et teil kõigil on aega ka puhkuseks ja energia kogumiseks.

Rõõmu ja vahvat suve!

Triin Varek,
Rakvere linnapea

Foto: Ain Liiva