Tunnustati elutormides pool sajandit ja kauemgi vastu pidanud abielupaare

Juba kümnendat korda olid kuldpulmapaarid kutsutud austamisüritusele Rakvere Kolmainu kirikusse. Foto: VIROL

Lääne-Virumaa Omavalitsuste Liit (VIROL) ning Rakvere kristlikud kogudused austasid maakonna abielupaare, kes ühisel teel käinud 50, 55, 60 või koguni 65 aastat. Eelmisel reedel oli Rakvere Kolmainu kiriku võlvide all vastuvõtul mitukümmend väärikat meest-naist.

Katrin Uuspõld

Orelil kõlanud Mendelssohni pulmamarss lõi sümboolse helilise mälestustesilla päevaga, mil tänased kuldpulmapaarid aastate eest abiellu astusid. „Oleme kümme aastat korraldanud seda sündmust, et imetleda ja tänada teid. Minu jaoks on see aasta üks tipphetkedest,“ ütles Rakvere Karmeli koguduse pastor Gunnar Kotiesen väärikate paaride poole pöördudes.

VIROLi juhatuse esimees Einar Vallbaum tõi oma kõnes välja kolm märksõna pikaealise abielu kohta: kunst, juhtimine ja toetamine. „Kõike seda kokku panna on suur kunst. Teie maalil on päike olnud aga alati ühes nurgas,“ ütles Vallbaum paaridele jätkuvalt päikeselisi päevi soovides.

Kolmekümne kolmest ümmarguse verstapostini jõudnud Lääne-Virumaa abielupaarist ei saanud tervise tõttu kahjuks kõik üritusest osa võtta, neile viisid koduvalla esindajad kingitused ja lillekimbud koju kätte.

Ida ja Juhan Laanemägi peavad abielu saladuseks kannatlikkust. Foto: VIROL

Väike-Maarjas elavad Ida ja Juhan Laanemägi on pool sajandit ühist teed käinud. Nii pulmapäev kui esimene kohtuminegi on neil tänini hästi meeles. „Käisime vanema vennaga Rakveres jäähokit mängimas Dünamo poe vastas, tulime õhtuse liinibussiga tagasi Väike-Maarjasse. Ja siis ta jalutaski vastu…“ jutustas Juhan. „Ja niikaua jalutasime, kui jäimegi koos jalutama,“ lisas Ida.

Kuidas aga aastakümneid koos elada nii, et ollakse ka õnnelikud? Laanemägid ütlevad ühest suust: kannatust on vaja! „Kaks kõva kivi head jahu ei jahvata! Tuleb aeg-ajalt tagasi tõmbuda ja järeleandmisi teha,” täheldas Juhan. „Aeg möödub märkamatult! Lastelaste järgi näed seda.“ Nende peres on kolm last ja kuus lapselast.

„Kõige suurem rõõm on praegu see, kui lapselapsed külla tulevad! See on kvaliteetaeg. Ja lastele õpetame, et niimoodi pead teistesse inimestesse suhtuma, nagu sa tahad, et sinusse suhtutakse,“ lisas ta.

Vaike ja Aksel Neemel on abieluaastaid pool sajandit. Neid õnnitleb Rakvere vallavanem Maido Nõlvak. Foto: VIROL

Rakvere vallas Taaravainu külas elaval Vaike ja Aksel Neemel tuleb abieluaastaid kokku täpselt viiskümmend. „Ükski meri pole tormideta,” nimetas Vaike. „Halb tuleb prügikasti visata ja edasi minna. Tuleb mõelda positiivselt.“

„On olnud igasuguseid aegu, aga tuleb meeles pidada ainult head,“ lisas abikaasa Aksel.

„Kiiremad ajad olid siis, kui lapsed olid väikesed, nüüd läheb sujuvamalt,“ rääkis Vaike. „Nüüd läheb aeg nii, et ei saa arugi,“ täiendas Aksel.

Paaril on kolm last ja kaheksa lapselast.

Mare ja Harri Kallip on 65 ühiselt elatud aasta jooksul kogenud: armastus võidab.
Foto: VIROL

Üks kahest pikema staažiga tänavusest paarist – 65 ühist aastat – on Rakveres elavad Mare (85) ja Harri Kallip (93). „Armastus on võitnud,“ ütles elutargalt Harri.

„Tema on minust üheksa aastat vanem ja jäi mind neljaks aastaks ootama, kuni ma Rakveres õpetajate seminari lõpetasin. Ega ta alati oma tundeid siis välja ei öelnud, aga mina teadsin kindlalt, et tema on minu unistuste mees. Sealt see kõik algas. Tema on minu elu armastus,“ rääkis Mare.

Pärast pulmi alustasid nad oma pereelu Viru-Kabalas – üks õpetajana, teine arstina. „Läksime sinna kaks kätt taskus, aga olime väga õnnelikud,” ütles Mare.

„Vaesed me ei ole olnud, rikkad ei ole olnud, aga kõik on olemas olnud,“ lisas Harri.

„Peab oskama õige inimese välja valida, abielusse ei saa uisapäisa tormata. Meil on tänapäevani teineteisega väga hea koos olla,“ ütles Mare ja rääkis, kuidas nad nüüd koos vaatavad vanu pilte ja tuletavad mälestusi meelde. Lapselaste palvel paneb Mare ka need kirja – juba on täis kirjutatud tosin koolivihikut!

„Teineteise peale me karjunud ei ole kunagi ega sõnasõdasid pidanud. Ennem oleme vaikinud ja järele mõelnud ja siis ära leppinud. Pead olema rahul sellega, mis sul on,” märkis Mare.

„Tuleb andestada ja rõõmustada,” lisas Harri.

Lapselaps Teele ütleb kõrvalt, et mõlemal vanavanemal on olnud kõvasti kannatlikkust. „Ei mäleta, et nad oleks kunagi kellelegi pahasti öelnud või omavahel jagelenud. Kodu on alati korras, padjad klopitud ja pannkoogid laual,“ kirjeldas ta.

Vanaisa Harril on kindel režiim, milliseid töid ta mingil päeval teeb, kindlad on söögiajad ja koos käib vanapaar ka jalutuskäikudel. „Vanaisa armastab väga korda, alati koristab ja klopib väga hoolega ning see on jäänud külge ka kõigile lastele. Nüüd klopin ka mina ja minu lapsed!” nimetas lapselaps Teele.

Vanapaaril on kolm last, kuus lapselast, üheksa lapselapselast.