Uuest aastast sõidavad Rakveres ka uued linnaliinibussid

Rakvere linnapea Triin Varek ulatas AS Hansabuss juhatuse esimees Indrek Hallistele sümboolse võtme – linnaluba on antud. Foto: Katrin Uuspõld

Jaanuari esimesest päevast hakkavad Rakvere linnaliine teenindama AS Hansabussi uudsed keskkonnasõbralikud gaasibussid, lisanduvad mitmed peatused ning koguni raudteejaamas peatust tegev uus liin number 4, mille graafik on kooskõlas Elroni reisirongidega.

Katrin Uuspõld

Sel nädalal tutvustas AS Hansabuss rakverlastele CNG surugaasil liikuvat bussi ja soovijad said teha ka proovisõidu – uuest aastast hakkab Rakvere tänavatel reisijaid sõidutama seitse sellist MAN Lion’s City linnaliinibussi. Uued bussid on keskkonnasäästlikumad ning reisijale mugavamad: nad on madalapõhjalised ja kallutusfunktsiooniga ehk ratastooli ja lapsekäruga pääseb kenasti sisse ning neid on võimalik sõidu ajaks ka turvaliselt istmeteta alal kinnitada. Lisaks on signaal- ja stop-nupud, millega sõitja saab märku anda oma väljumissoovist, aga ka audio-visuaalne süsteem, mis teavitab peatustest. Bussid on varustatud turvakaamerate, USB pistikupesadega. Tumendatud topeltklaasid aitavad tagada sobilikku sisetemperatuuri, suvel jahutab salongi kliimaseade ning talvel soojendab lisakütteseade.

Uusi busse kaunistab Rakvere linnakunstnik Marju Püümetsa loodud kujundus, milles on kasutatud Rakvere linna sümboolikat ja mitmeid linlastele tuttavaid elemente, näiteks Keskväljaku kellukakujulisi valgustid, linnus, kirik. Busside investeeringumaht on veidi rohkem kui üks miljon eurot.

Üks bussitutvustusele tulnud uudistajatest oli Arne Jõeots, kes praegu pensionipõlve peab, aga on 25 aastat keeranud ka ise Rakveres linnaliinibussi rooli. „Alustasin Ikarusega, kui nüüd keegi ütleks, et peaksin sellega veel sõitma, siis keelduksin! Manuaal lihtsalt ei kõlba linnaliinisõiduks, siin peab olema ikka automaatkäigukast. Olin Rakveres esimene linnaliinibussijuht, kes sai omal ajal automaatkäigukastiga bussi,“ rääkis Jõeots.

Rakvere linnapea Triin Varek märkis, et AS Hansabussiga on tehtud leping kaheksaks aastaks. „2022 on Rakvere linna jaoks juubeliaasta, tähistame 720 aasta möödumist linnaõiguste saamisest. Uued mugavad bussid on justkui esimene kingitus meile kõigile,“ rääkis Varek.

Ta tõi välja, et lisaks uute busside tulekule tuleb ka mitmeid muudatusi sõiduliinides ja –plaanides, lisandub uusi väljumisi, avatakse uus linnaliin number 4, mis hakkab teenindama raudteejaama ja mille reisid on kooskõlas Elroni reisirongide sõidugraa­fikutega. „Edaspidi saavad linlased ja külalised mugavamalt bussiga lähemale ka terviseradadele Palermos, kuna J. Kunderi tänaval saab olema uus lisapeatus,“ rääkis Varek.

AS Hansabussi juhatuse esimees Indrek Halliste märkis, et Hansabuss on üks vanemaid Eesti turul opereerivaid bussifirmasid, aga nende bussid sõidavad ka Skandinaavias ja mujal Euroopas.

„Oleme 25 aastat turul olnud ja selle aja jooksul oleme esimest korda Lääne-Virumaal,“ rääkis Indrek Halliste, lisades, et järgmise aasta juunikuust alustavad nad kogu Lääne-Virumaa teenindamist keskkonnasõbralike bussidega.

44 Iveco gaasibussi hakkab teenindama 65 liini kogu maakonnas ning Halliste sõnul on plaan värvata selleks 63 bussijuhti.

Muutuvad ka piletihinnad

Rakvere abilinnapea Kert Karus rääkis, et uuest aastast tulevad muudatused linnaliinibusside piletihinnas ja laieneb ka soodustuse saajate ring. Nimelt kui seni said tasuta sõita Rakvere linna sissekirjutusega eakad alates 70. eluaastast, siis 1. jaanuarist on priisõiduõigus alates 65. eluaastast. Ning kui seni said tasuta sõita Rakvere neljalapselised pered, siis uuest aastast ka kolmelapselised pered.

„Tuleb ka uus toode, tunnipilet ehk sama piletiga saab tunni jooksul sõita mitme linnaliinibussiga,“ selgitas Kert Karus.

Kuna kuus aastat ei ole hindu korrigeeritud, siis nüüd seda tehakse. „Busside kvaliteet on parem, liinikilomeetreid ja peatusi tuleb juurde, lisandus uus liin, nii et hinnatõus on igati põhjendatud,“ selgitas Kert Karus ja lisas, et 25protsendiline hinnatõus on korrelatsioonis liinitariifiga. Jätkuvalt on soodsam kasutada elektroonilist sõidupiletit kui osta bussijuhilt.

Abilinnapea viitas, et kindlasti tuleks ka tasuta sõiduõigusega inimestel soetada elektrooniline sõidupilet ning see isikustada, et tõendada oma sissekirjutust. Elektroonilisi sõidupileteid, mis kehtivad üle Eesti, saab soetada R-Kioskitest, Omniva postkontoritest, Rakveres ka Selveri infoletist, bussijaamast. Isikustada saab ID-kaardiga samades kohtades teenustasu eest või tasuta veebilehel pilet.ee.

Seitse sellist bussi sõidab alates 1. jaanuarist Rakvere linna tänavatel. Foto: Katrin Uuspõld