Vahejaam plaanib korraldada taaskasutuse töötubasid

Äsja tähistas 11. sünnipäeva Rakvere kesklinnas Tsentrumi keskuses tegutsev MTÜ Vahejaam Taaskasutuskeskus, kuhu saab viia oma kasutatud asjad, ning vastupidi, sealt on võimalik teiste toodud asju soetada.

Omanik Kristi Leppik rääkis, et juubelitähtpäev eelmisel aastal möödus kuidagi märkamatult, aga 11. sünnipäev ongi tema meelest tähenduslikum. „Sümboolne – me aitame ja toetame üksteist ning me oleme 11 aastat siin Rakvere linnas olnud,“ lausus ta.

Aga kuidas siis Vahejaam omal ajal loodi? „Meid oli tegelikult rohkem, kamp entusiaste. Siis ei olnud taaskasutus veel sugugi nii populaarne. Alustasime toona tohutu missioonitundega. Sinisilmsed nagu me olime, mõtlesime, et suudame sellega maailma muuta,“ meenutas Leppik.

„Reaalsus on aga see, et me oleme 11 aastat elus püsinud. Maailma muutmine ei käi nipsust ja kolm inimest seda ei tee, vaid me muudame maailma kõik koos,“ jätkas Vahejaama omanik, lisades, et praeguseks on taaskasutus tõesti väga menukaks saanud. „Mis on kihvt, sest tähendab seda, et ühiskond on saanud teadlikumaks,“ avaldas ta heameelt.

Vahejaama loojate ring on praeguseks laiali vajunud ning Kristi Leppik üksi selle juurde jäänud ning tunneb nüüd, et tal on taas tahtmist ja jõudu, et Vahejaam rohkem elama panna. „Eks see on see õlatunde koht,“ sõnas taaskasutuse entusiast küsimuse peale, mis teda motiveerib. „Need 11 aastat näitavad, et meid on ikkagi vaja. Siin on koht, kuhu saab tuua ning kust saab viia.“

Niisiis võetakse Vahejaama jätkuvalt asju vastu ning nüüdseks on rohkem oodatud ka mööbliesemed, sest taaskasutuskeskuse pind on laienenud. Samuti toonitas Kristi Leppik, et olenemata Tsentrumi hoone tulevikust, ei lõpeta Vahejaam tegevust. Kuniks võimalik, jätkatakse seal ning siis vaadatakse juba edasi.

Praegu kasutusse saadud lisaruum annab võimaluse uute ideede elluviimiseks ja nii on Leppikul plaan hakata korraldama taaskasutuse töötubasid. „Kunagi kui alustasime, siis meil oli siin iga kuu taaskasutuse teemaline näitus. Näiteks tegime alguses koostööd Aili Raudsepaga. Meil olid toredad plaanid. Tahtsime näidata inimestele, mismoodi seda teha,“ rääkis Vahejaama omanik.

„Nüüd mõtlesime, et prooviks viia läbi töötubasid. Materjali on meil kõvasti käes, miks me ei võiks näidata inimestele, mida ja kuidas taaskasutada saab,“ selgitas Leppik, lisades, et ilmselt alustatakse töötubadega novembris.

„Ma ei ole enam nii sinisilmne, maailma ma enam muuta ei loodagi. Aga ootaks lihtsalt toredat koostööd ja ideid. Kui inimesed tahavad midagi ägedat teha ja uuesti kasutada, siis meie oleme ettepanekutele avatud. Näiteks need, kes valmistavad kaltsuvaipasid. Tulge, me anname hea ürituse nimel. Meil jääb niikuinii osa materjali üle,“ kutsus Vahejaam juht üles.

Liisi Kanna

Vahejaam tähistas oma sünnipäeva fotosessiooniga, fotol modell Frida Preimer. Foto: Heikki Avent