Väikelaenust lähemalt – miks ja kellele?

Tarbimislaenuna on tuntust kogunud kiirlaen, millel pole küll kõige parem tuntus, kuid millest on kasu inimesele, kellele on oluline eesmärgipärane ost. Kui sa pole raha ootamatuteks ostudeks kogunud siis võib sind välja aidata just kiirlaen. Juhul, kui oled oma võimalusi kaalunud ning otsid rohkem teavet, kas see laen sobitub sinu ootustega, siis loe edasi. Laenude võtmine peaks olema läbimõeldud otsus ja seega kajastame siinses artiklis seda, millisel juhul oleks kiirlaenu võtmine kõige kasulikum ja mida tasub täpsemalt silmas pidada kiirlaenu võttes.

Kiirlaen pole kõige parem

Kiirlaenude puhul tuleb arvesse võtta seda, et tegu on laenuvormiga, mida iseloomustavad kõrged intressid. Seetõttu pole kiirlaen soovituslik inimestele emotsionaalsete ostude tegemiseks. Isegi kui tunned, et sul just praegu on vaja osta koju uut vaipa, või oled kaua igatsenud uusi jalanõusid, pole kiirlaen selliste ostu jaoks mõistlik laen. Hilisemad laenude tagasimaksed võivad olla koormuseks, mida sa võibolla pole valmis kandma. Ka ostetud asjade väärtus kahaneb ajas ning ühel hetkel vajalikuna tundunud ese ei pruugi pakkuda enam seda rõõmu ega vajaduski, mida algselt pidasid oluliseks. Võibolla otsid mitmete laenude katteks lahendust. Sa ei jaksa töökoormust põhitöö kõrvalt suurendada ja arvad, et üheks võimaluseks võiks olla suurem laen, millega väiksemaid laene ära katta. See võib olla üheks võimaluseks küll, kuid ära selle jaoks kiirlaenu kasuta. Kuna kiirlaen on kõrge intressiga, ei tasu seda võtta teiste laenude katteks. Pigem soovitame võtta väiksema intressiga laenu, mis on jaotatud pikema perioodi peale, sest selliselt on võimalus, et laenude igakuised tagasimaksed on väikesed ja ei koorma sind. 

Kuidas maksta laenud tagasi? 

Selleks, et laenude tagasimaksed toimuks loogilises järjestuses, oleks soovituslik alustada laenude tagasimaksete puhul meetodist, et enne maksad täies ulatuses ära kõrgema intressiga laenud. Alles seejärel väiksema intressiga. Selliselt talitledes säästad raha. Kiirlaenu peale tasub mõelda kui tahate teha läbimõeldud ostu, kuid tehke kindlaks kas selle ostmiseks on ka ehk muid võimalusi. Nähes poes elektroonilist seadet, mida just nüüd vaja läheks, saate uurida selle järelmaksu võimaluste kohta. Tänapäeval pakutakse paljudes kohtades järelmaksu võimalust erinevat tüüpi seadmetele, teenustele ja esemetele. Jällegi – kui teile pakutav intressimäär on parem, ja tagasimakse graafik tundub sobivat, võite hoida kokku just intressimäära pealt. Vahest aitab see, kui ostu edasi lükata, sest alati pole vaja asja kohe, isegi kui tundub, et olete ostust unistanud juba pikemat aega. Kuigi kohesest ostmisest loobumine ning mõte raha kogumisest võib tunduda esmakordselt ebamugav, võib sellest otsusest aga palju head tulla. Niiviisi talitledes arendate endas distsipliini ning ostate eseme alles siis, kui päriselt raha kogumisse investeerinud olete.

Mis aga siis, kui kodus läheb midagi katki, ning sellele on vaja asendust kohe, sest ilma vajaliku esemeta jääb söök valmistamata või lähevad toiduained sootuks kapis hapuks? Hädavajalikud tarbeesemed nagu pliit ja külmkapp on kindlasti sellised asjad, mis peavad olema kodus. Ka tervise eest tehtavad väljaminekud, mida ei oska ette näha, võivad vajada ootamatuid väljaminekuid. Sellisel juhul võib kiirlaen teid hädast päästa. Kuid sellisel juhul on soovitav teha läbimõeldud otsus, et mitte lasta end emotsioonidel kanda. Võibolla on lähedane nõus tuge pakkuma või pakub seda riik? Uuri lähemalt, kas on võimalusi kompensatsioonideks, mis vastavad sinu eriolukorrale. Vahest on nii, et puudu jääb hoopis meie teadlikkusest, et olukorrale lahendust leida, mitte niivõrd võimalustest.

Kuidas olla ootamatuks olukorraks valmis? 

Laenude võtmine on tihtipeale tingitud sellest, et pole ootamatuteks olukordadeks oma elus valmis. Me saame kontrollida ainult seda, millest oleme teadlikud, kuid mõned sündmused juhtuvad elus, kus ei ole olukord meie kontrollida. On inimesi, kes selliste ootamatuste katteks on kogunud vara, mis kingib neile turvatunnet. Selleks, et sina saaksid tunda end ebamugavas olukorras olles turvaliselt tulevad appi laenupakkujad. Enne laenude võtmist kalkuleeri laenukalkulaatoris, millises summas oled sa suuteline laene iga kuu tagasi maksma, võrdle erinevate laenupakkujate intressimäärasid, ja tuleta endale meelde, kas on mõni muu võimalus, mis sind selles olukorras päästaks. 

Tähelepanu

Enne laenutaotluse esitamist ja -lepingu sõlmimist tutvu tingimustega, pea nõu asjatundjaga. Parimkiirlaen.ee, Tarbimislaen.ee, Laen24 ei paku laenusid ja on finantsvõrdlusplatvormid. Finantsvõrdlemise teenused on tasuta ja ei too kaasa mingeid kohustusi.