Velvo Väli: Minu soov on, et ka rasketel aegadel suudame säilitada kultuursuse ja teatri

„Ki(i)vi südamel“ piiritustehases – lavastaja Jaune Kimmel ning näitlejad Märten Matsu ja Rainer Elhi. Foto: Helen Solovjev

Selle nädalalõpuga algab Rakvere teatris 83. hooaeg ning esietendub suisa kaks lavastust: reedel „Ki(i)vi südamel“ ja laupäeval „Di ja Viv ja Rose“. Kogu hooajale vaadates lubab Rakvere teatri juht Velvo Väli, et nii nagu igal teiselgi aastal – saab naerda ja saab nutta!

Katrin Uuspõld

„Teater peab ühest küljest täitma kõik vanuselised nišid. Teisest küljest tuleb teatril tõlgendada tänast päeva, pakkudes tröösti või meelelahutust sellele publikuosale, kes tahab unustada ümberringi toimuva, ja mõtestades argielu neile, kes tahavad kaasa mõelda või rääkida. Eks Rakvere teatri hooaeg on sellest kõigest kantud. Nii nagu iga hooaja eel võib öelda: saab naerda, saab nutta!“ iseloomustas Rakvere teatri juht Velvo Väli.

Värsked lavastused

Teatrijuhi sõnul on Rakvere teatri publik hästi vastu võtnud vormi, et pärast hooaja esietendust saab jalga keerutada. „Sel aastal on veidi teistmoodi. Hooaja suur avamine on küll laupäeval, aga reedel on esimene esietendus – Rakvere teatri naabruses olevas piiritustehases. Tegemist on veidi eksperimentaalsema lavastusega, mis on sündinud noorte enda ettevõtmisel proovisaalis, neile ei ole ette antud materjali, soovi ega suunda. Lavastust mängime ainult loetud kordadel, sest piiritustehas on muutumas, seal käivad ümberkorraldustööd,“ selgitas Velvo Väli.

„Ki(i)vi südamel“ autor ja lavastaja on Jaune Kimmel ning osades Rainer Elhi ja Märten Matsu.

Elina Reinold, Tiina Mälberg ja Ülle Lichtfeldt uuslavastuses „Di ja Viv ja Rose“. Foto: Evelin Rikma

Homme õhtul (17. septembril) esietendub teatri suures saalis Amelia Bullmore´ “Di ja Viv ja Rose“. „See on ajatu komöödia, laval on kolm daami oma parimas eas ja vormis: Ülle Lichtfeldt, Tiina Mälberg ja Elina Reinold külalisena. See on materjal, mis võimaldab kolmel naisel hullata heas mõttes oma näitlejaoskustega. Eluline komöödia probleemidest, rõõmudest, suhetest kolme naise elus,“ kirjeldas Velvo Väli.

Pärast esietendust saab tantsida väikeses saalis muusikalise kollektiiviga Singer Vinger. „Hardi Volmer on Rakvere teatris loojana, lavastajana, kunstnikuna teinud aastate jooksul mitu tegemist. Seekord tõmbab ta hooaja käima selle Hardi Volmerina, keda teab laiem üldsus,“ rääkis Väli. Pärast Singer Vingerit keerutavad plaate aga „Ki(i)vi südamel“ noored.

14. oktoobril esietendub väikeses saalis konspiratiivseks trilleriks tituleeritud „Ajurünnak“, mille toob lavale Taago Tubin Ugala teatrist.

18. novembril jõuab lavale Urmas Lennuki kirjutatud ja lavastatud „Nipernaadi talv“. „See ei ole üks-ühele see Nipernaadi, kellest oleme võinud raamatust lugeda. Urmas Lennuk on võtnud Nipernaadi – teda kajastab Hannes Kaljujärv – alusmaterjali, aga nüüd on Nipernaadi vanaks saanud ja hakkab vanu tuttavaid uuesti külastama. Kes tunnevad Urmas Lennuki varasemat loomingut ja käekirja, võivad aimata, mis suunas asjad triivivad, aga Urmas ka alati üllatab. Saame näha!“ ootab Velvo Väli ka ise.

10. detsembril toob teater välja laste jõululavastuse. „Sellel aastal on algmaterjal tulnud läbi kõige selle, mis meie ümber toimub. Lavastuse pealkirjaks on „Lohe linna all“ ja see baseerub Ukraina muinasjuttudel. Lavastaja Helen Rekkor on lugenud hulgaliselt Ukraina muinasjutte ja nendest noppinud välja need, mis lavastusse jõuavad,“ rääkis Velvo Väli.

Vanad tuttavad

Lisaks uuslavastustele on repertuaaris lavatükke ka eelmistest hooaegadest.

„Teeme lavastusi külastajatele kultuurilise meelelahutuse, elamuse – igal lavastusel oma suund – saamiseks. Niikaua kui inimesed nendest lavastustest midagi leiavad, on meie kohustus neid mängida,“ ütles Velvo Väli.

„Kuni ta suri“ teevad suurepärased rollid Ülle Kaljuste ja Ülle Lichtfeldt. Foto: Kalev Lilleorg

„Kuni ta suri“ on üks neist lavastustest, mis mitu hooaega vastu pidanud. „See on pakitud kergesse nostalgiakastmesse nende jaoks, kes on kogenud nõukogude perioodi. Eelkõige on see meie enda elu, lavastus, mis räägib kõige soojematel ja argisematel teemadel, ema-tütre suhetest, armastuse erinevastest vormidest, üksikute teineteise leidmisest – kõik see, mis on igapäevaselt meie kõigi elus. See on hoidnud seda publiku jaoks värskena ja ihaldatavana,“ leidis Väli.

„See kõik on tema“ kõnetab nii noori kui noorte vanemaid. Foto: Gabriela Liivamägi

„See kõik on tema“ on samuti publiku poolt väga hästi vastu võetud. „Tegemist on ema ja poja suhtluse võimalikkusega, kui palju ema teab oma poja tegelikest mõtetest, kuidas toimib veebisuhtlus,“ rääkis Velvo Väli. Ta nimetas, et teatritegijate jaoks on olnud noori kõnetava materjali leidmine võrdlemisi keeruline. „Sidusime juurde vestlussarja veebipolitseinikega,“ märkis Väli.

Kui tuua välja veel üks varasematest aegadest pärit lavastus, siis teatrijuht nimetab eelmisteks jõuludeks valminud „Inglit“. „Inimestel on hirm tantsulavastuse ees, aga laval on Rakvere teatri näitlejad, tegemist on väga visuaalse, kaasahaarava, jälgitava lavastusega. Inimesed, kes on umbusuga suhtunud tantsulavastusse, on selle lavastusega väga rahule jäänud ja tagasiside tõttu toome lavastuse detsembris taas vaatajate ette. Soovitan neile, kes kardavad tantsulavastusi ja eksperimentaalset teatrit, „Ingel“ ei ole kindlasti mitte see. Julgustan vaatama tulema ja kogemust nautima!“ ütles Väli.

„Ingel“ tuleb detsembris taas lavale. Foto: Kalev Lilleorg

Teist poolt hooajast teatrijuht veel ei ava, sest kõik kokkulepped ei ole kivisse raiutud. Küll on paigas, et suvel tuleb uuesti „Robin Hood“ Lammasmäel.

Mis puutub teatri meeskonda, siis sellest sügisest alustab uus peakunstnik Krista Aren, kes on varem kunstnikuna teinud kaasa Rakvere teatris lavastuskunstnikuna. „Rakvere teatri jaoks ei ole Krista võõras, ta on sisekujundajana olnud ka Rakvere teatri majade seesuguseks saamise juures,“ märkis Velvo Väli.

Eelmisel hooajal lahkunud Toomas Suumani koht on aga täitmata. „Tema lahkumine oli väga kurb mitte ainult meie teatri, vaid kogu Eesti teatri jaoks,“ märkis Väli.

Valikute küsimus

„Inimestel on nii paju võimalusi ja valikuid lisaks teatrile: reisid, trennid, huviringid, peresündmused. Kui vanasti osteti terveks aastaks piletid ära, siis nüüd pigem ostetakse vahetult enne. On üksikuid, kes siiski ka terve hooaja piletid korraga ostavad,“ iseloomustas Velvo Väli muutuste mõju ühiskonnas.

Kõik hinnad tõusevad, ka teatripiletite hinnad. „Enamus teatreid tõstis oma piletihindu sellest sügisest. Rakvere teater tegi majanduslikult raske otsuse, aga säilitame oma teatrisõbrale piletihinna aasta lõpuni,“ ütles Velvo Väli ja lisas, et edasised otsused sõltuvad meie ümber toimuvast.

„Segadus, mis terves riigis toimub, on tingitud poliitilisest olukorrast piiri taga, sõjaolukorrast, mis on varsti ligi aasta hoidnud meid oma kammitsais. Sellele eelnes covidi-aeg, mis oli samuti raske. Energiahinnahüpped, hinnatõusud. Kõigil, mitte ainult inimestel eraeluliselt, vaid ka ettevõtetel, riigil, kõigil on üsna pikka aega majanduslikult keeruline ja segane aeg. Kindlust, pidepunkte on olnud vähe. See on mõjutanud. Aga ma loodan, et selles segaduses ei kao ära inimlikkus, kultuur,“ arutles Velvo Väli. „Meie jaoks siin majas on materiaalselt raske, ka teatrikülastaja jaoks on materiaalselt raske, aga ma tahaks loota, et teemad, mida me käsitleme, jõuavad nende inimesteni, kes on harjunud Rakvere teatris käima. Ja kes on harjunud Rakvere teatris käima, oma rahakotti vaadates ja oma igapäevaseid otsuseid tehes, ei jätaks kultuuri sinna kõige viimase veere peale, vaid leiaksid võimaluse tulla üles teatrimäkke või sõita Rakverre kohale, et olla need paar tundi teatrisaalis koos. Teps mitte tähtsusetu lisaks toidule, riidele ja toasoojale ei ole ka meie vaimne pool. Panen kodus plaadi mängima, loen raamatut, vaatan telerist saateid, aga vähem tähtis ei ole see, et tulen ühisesse kultuursesse ruumi, suhtlen inimestega, olen üks osa suhtlusest, mis toimub lava ja saali vahel. Minu soov on, et see pool ära ei kaoks, et ka rasketel aegadel suudame säilitada kultuursuse ja teatri.“