Viru-Jaagupis kõlavad lood põneva ajalooga kandlel

kannel

Laupäeval toimub Viru-Jaagupi endises koolimajas pärimuskultuuripäev – kandlepäev, mis on pühendatud kunagise kandlemeistri Walter Raudkivi mälestusele, kes elas ja tegutses Viru-Jaagupis.

Ülle Rajamart

Raudkivi pidas 1930ndatel Viru-Jaagupis poodi ja meisterdas veel ka kandleid ning juhtis siinset rahvapilliansamblit. Tema Viru-Jaagupis valmistatud erilise ajalooga kannel jõudis viimaks eelmisel kevadel Ameerikast tagasi koju, sedakorda Viru-Jaagupi muuseumi eksponaadiks.

Küüditamislaine ajal jõudis Raudkivi tänu headele inimestele põgenedes päästa oma pere elud. Viimasel hetkel haaras ta kaasa ka oma kätega meisterdatud 35keelelise kandle. Imekombel jõudis tema kannel läbi Saksamaa põgenikelaagrite koos Raudkivi perega Ameerikasse Baltimore’i linna. Seal jätkas kandlemeister oma pillimänguharrastust. Ta oskas mängida veel 11 erineval muusikainstrumendil.

Eestist Ameerikasse reisinud Raudkivi kannel sai eeskujuks, mille järgi kohalik kandlemeister Gottlieb Peets valmistas Ameerikas pille. Nende kannelde järele oli nõudlus nii väliseestlaste kui ka kohalike seas, kes osalesid sealsetel kandlefestivalidel.

Üks vanameistri enda valmistatud koopia on annetatud Eesti Rahva Muuseumile eksponaadiks. Originaalkandle toimetas Ameerikast Eestisse aga Indiana Ülikooli emeriitprofessor ja kahes kohalikus rahvamuusikaansamblis kannelt mängiv Ain Haas.

Raudkivi seiklusrikka looga pilli pani pärimuskultuuripäevaks häälde kandleasjatundja Heino Jäger. Kandlepäeval räägitakse Valter Raudkivist, tema lapsepõlvest, noorusajast ja muusikuks kujunemisest. Esinevad tuntud rahvamuusik ja kandlemängu pedagoog Tuule Kann Tallinnast, kandleasjatundja Heino Jäger Ida-Virumaalt ja kandlemeister Mihkel Soon Lõuna-Eestist.

Vinni vallas Põlula kooliski on kandlemäng au sees – sealsed noored kanneldajad esitavad õpetaja Merje Kallipi juhendamisel selgeks õpitud palu endavalmistatud kanneldel.

Kell 12 Viru-Jaagupi endises koolimajas algaval pärimuskultuuripäeval saab kuulata ehedat kandlemängu ja täiendada oma teadmisi kandlemängu kujunemisloost Eestimaal. Lisaks võib vaadata väljapanekut erinevatest väike, duur- ja rahvakanneldest ning fotonäitust Viru-Jaagupi ajaloost. Kandlepäev toimub Eesti Vabariik 100 raames ja on tasuta.

Raudkivi kannel. Foto: Hilje Pakkanen