Viru Kliima kutsub oma kodule paremaid energialahendusi leidma

Viru Kliima korraldab 24. septembril Rakvere vallas Taaravainu külas oma kompleksis Energiapäeva, kus tutvustatakse ventilatsiooni- ja kütteseadmete lahendusi, päikesepaneele ja elektriautosid. Kohapeal on oma ala spetsialistid üle Eesti, kellelt saab nõu küsida.

30 aastat tagasi alustas kütte- ja ventilaatsioonilahendusi pakkuv pereettevõte Planray OÜ , seitsme aasta eest loodi Viru Kliima kaubamärk. Esimesed soojuspumbad paigaldasid nad juba 1997-1998 aastatel. “Meie paigaldatud seadmetest on töökorras ka juba 20-25 aastat toiminud isendeid,” märkis Kaarel Korsten Viru Kliimast. “Levinud on teadmine, et soojuspumba eluiga võiks olla 10-15 aastat. Kõik oleneb valitud margist, seadme töökeskkonnast, koormusest ja teostatud hooldustest.”

Ventilatsiooni ja kliimaseadmete põhimõtted on säilinud läbi aastate enam-vähem samad, kuid seadmete juhtimine ja efektiivsus on oluliselt paranenud. „Ilmselt on suurim muutus eramajade ventilatsioonisüsteemide ehituses, kus on kasutusele võetud plastiktoru. See võimaldab ventilatsiooniprojekti põhjal süsteemi paigaldada ka mitte-ventilatsioonispetsialistil. Plastikventilatsioon tuleb Energiapäeval ka eraldi esitlusele,” rääkis Kaarel Korsten.

Uue soojuspumba paigaldust soodustab tema hinnangul ka tänases turuseisus oodatav riigipoolne energiatoetus. “Ahi ja soojuspump koos on läbi aastate meie klientide jaoks loogilise lahendusena tundunud. Kaminarežiim ja wifi juhtimine on täna seadmetel standardvarustuses. Nii ei jahtu tuba ajal, kui inimesed kodus ei ole või magavad, ja samas on suure külmaperioodi ajal võimalik kulusid kokku hoida,” selgitas Korsten.

Ökonoomuse puhul on kõige olulisem seadmete hooldus. “Hooldamata õhksoojuspump ei ole efektiivne. Kui siseosa soojusvaheti on ummistunud, siis tarbib seade asjatult elektrit, kuid soojus toas ei levi,” tõi Korsten välja. Tähtis on ka maja soojustamine, uste-akende vahetus.

Hea ventilatsiooni olulisus

Igasugune ventileerimine on kütteperioodil lisakulu, kuid see kulu läbi ventilatsiooniseadme ja -süsteemi on otsene investeering oma pere tervisesse ja ehituskonstruktsioonide säilimisse. Viimane on eriti tähtis just uute hoonete puhul, kus kõik uksed-aknad jt avad on paigaldatud vahuga, lisaks teibitud, välistatud on igasugune loomulik õhuvahetus. Ventileerida ja õhku vahetada on igal juhul vaja!

“Kehv õhk on visuaalselt nähtamatu, välja arvatud tekkiv niiskus,” märkis Korsten.

“Näiteks ventileerimata õhuga soojustatud majapidamises võib magamistoas mõõta hommikutundidel CO2 väärtusi, mis ületavad normaalseks peetavaid näite 3-4 korda.

Sellises keskkonnas maganud inimese unekvaliteet on kehvem, päevane sooritusvõime madalam ning tõenäoliselt on pikaajaliselt mõju ka tervisele.”

Päikesepaneelid

Huvi päikeseenergia vastu on praegu rekordiliselt kõrge. Tasuvusaeg on kõige kiirem neil, kes võimalikult palju toodetud energiat ise suudavad ära tarbida, kuid tänaste elektrihindade juures on igasugune tootmine ja ka võrku müümine juba palju tasuvam, kui näiteks aasta tagasi.

Sellest, kuidas päikeseenergiat salvestada ja mida teha liigse suvise energiaga, räägib Energiapäeval päikesepaneelidega 17 aastat tegelenud Urmas Urva firmast ISB.

Samuti toob Wiru Auto Energiapäeval Viru Kliima õuele uudistamiseks elektriautod.

Päiksepaneelid, energia salvestamine, elektriautode laadimine on kõik omavahel sümbioosis ja hakkavad tulevikus toimima ühtse süsteemina. “Ootame eriti põnevat avatud arutelu just nendel teemadel. Kohale on kutsutud ka spetsialistid, kes esindavad arutelul just tarbijate seisukohti,” märkis Korsten.

Põnevad tootetutvustused

Airobot on Eesti päritolu ventilatsiooniseade, millel on säästlikud ventilaatorid ja mis optimeerib võimsuse juhtimist läbi CO2 ja niiskuse andurite. Energiapäeval tutvustab ventilatsiooniseadmete juhtimise tänapäevaseid lahendusi Airoboti müügijuht Märt Mäe.

Samuti saab rohkem teada Rootsi päritolu soojuspumpade tootja Nibe ja Mitsubishi Electric seadmete kohta.

“Nibe on oma valdkonnas pioneer ja see kaubamärk on justkui soojuspumba sünonüüm. Nibe kallimad mudelid on ilmselt ka kõige vaiksemad soojuspumbad turul.

Nibe õhk/vesi- ja maasoojuspumpade puhul on seadme automaatikasse integreeritud ka börsihinna- ning ilmaennustuse jälgimise funktsioonid, mis teevad seadmed eriti nutikaks ning aitavad küttekuludelt veelgi säästa,” rääkis Korsten.

Mitsubishi Electric on Viru Kliima hinnangul väga hea hinna-kvaliteedi suhtega, paigaldatud seadmed on väga efektiivsed ja senise kogemuse põhjal ka väga töökindlad.

Lisaks asjalikele esitlustele avab Viru Kliima sel päeval ka drive-in kodukohviku, kus pereettevõtte naispool pakub oma küpsetisi ja kvaliteetseid burgereid.

Energiapäev on mõeldud info kogumiseks ja oma isiklike küsimuste esitamiseks, kuid Viru Kliima Nõustamiskeskus on huvilistele avatud kõigil tööpäevadel.