Kadunud legendi jälgedes

Täna jõuab nii Eesti, Soome kui USA kinodesse vaimukas muusikaline komöödia „Eile veel“, kus biitlite muusikat esitab edutu tänavamuusik.

Tõnu Lilleorg

Kuidas teile meeldiks maailm, kust hetkega on haihtunud sellised popkultuuri maamärgid nagu The Beatles, Coca-Cola, Harry Potter ja veel üht-teist? Omal nahal kogeb sellist arusaamatust tänavamuusik Jack Malik (mängib Himesh Patel).

Uskumatu reaalsusenihe toimub mõne sekundi jooksul koos ülemaailmse elektrikatkestusega. Samal hetkel lendab Jack parajasti jalgrattasadulast kõrges kaares asfaldi poole, sest on bussiga kokku põrganud.

Kõik muu näib alles olevat: matemaatikaõpetajast ja kooliõest mänedžer Ellie (Lily James), töökoht hulgilaos ja tuba vanemate majas. Jack saab sõpradelt kingituseks uue kitarri ja kui ta mängib neile biitlite lugu „Eile veel“, on viimased vaimustusest sillas ning kinnitavad kui ühest suust, et pole seda lugu varem kuulnud.

Jack hakkab esitama biitlite muusikat ning ülemaailmne tuntus ei lase end kaua oodata. Ühelt poolt on ta edu justkui ära teeninud, sest on südamlik ja muusikale pühendunud noormees. Teisalt vaevab teda tunne, et ta justkui petab inimesi, kui taastab mälu järgi biitlite lugusid ja väidab olude sunnil – sest hea muusika vajab esitamist –, et see on tema looming.

Sündmuste käigus avanevad ka tunded Jacki ja Ellie vahel, mis seni on olnud osapooltele vaid aimatavad ja ebamäärase loori all.

Näitlejatöödest väärib mainimist laulja Ed Sheerani etteaste iseendana. Võrratu naispeaosatäitja Lily James võib olla televaatajale tuntud Nataša Rostovana BBC seriaalist „Sõda ja rahu“, mida ETV näitas paari aasta eest. Peaosalist Jacki hästi kehastav India juurtega Briti näitleja Himesh Patelile on nüüdne roll esimene suuremas filmis.

Niisiis on linateos žanriliselt mitmekesine, olles eelkõige muusikafilm ja romantiline komöödia. Samuti on see pisut fantaasiafilm, kuna kujutab n-ö alternatiivset reaalsust, kus mõningad harjumuspärased asjad on korraga kadunud. Ja teisipidi näitab film üsna draamalikus võtmes, kuidas ilmuvad tegelaste ellu seni kätesaamatud olukorrad ja elamused. Igal juhul võiks „Eile veel“ suurele osale publikust meeldida.

Selle Suurbritannias valminud filmi režissöör on Danny Boyle, kes on võitnud Oscari filmiga „Rentslimiljonär“. Stsenaristiks on Richard Curtis, kelle sulest on ekraanile jõudnud komöödiahitid „Neli pulma ja üks matus“ ning „Armastus on see“.

Ellie ja Jack on keskkooliaegsed tuttavad, kes õpivad nüüd teineteist paremini tundma.

Foto: kaader filmist