Lääne-Virumaa on väge täis!

joulutervitus Marko Torm

Möödunud aasta oli maakonnale töökas. Alustasime mitme suurprojektiga, mitmed tegevused jätkuvad järgmisel aastal. 2016. aastal on meie peamiseks väljakutseks omavalitsusreform. Eesmärgiks ikka kaunim elukeskkond, suurem investeerimisvõimekus ja parem teenus meile kõigile. See tähendab ka jätkusuutlikku ja konkurentsivõimelist kooliharidust, transpordiühendusi jpm, mis oluline meie ja meie laste tuleviku kindlustamiseks. Loomulikult jääb kohaliku omavalitsuse rolliks teenuste pakkumise kõrval ka kogukonna esindamine, kohalike väärtuste ja identiteedi hoidmine. Neid rolle saab parimal moel täita aga ainult võimekas ja tulevikku vaatav linn või vald.

Lõppeva aasta märksõnadeks jäävad ka piirkondade konkurentsivõime tugevdamine, Aafrika seakatk, rändekriis ja pagulastemaatika, maakonna planeeringu valmimine ja maareformiga seotud küsimused. Kõrghariduse tulevik maakonnas, riigigümnaasiumite ja perearstikeskuste temaatika ning targa maakonna kuvand.

Lääne-Virumaal on rõõmustavaid arenguid, millistest mitut saan teiega jagada. Lääne-Virumaa ettevõtete edetabeli esikümne vallutasid tänavu tootmisfirmad. Esirinnas olid metsamasinate tootmise ja müügiga tegelev Palmse Mehaanikakoda OÜ, uksetarnija JELD-WEN Eesti AS ning põllumajanduse ja kalakasvatuse ettevõte Simuna Ivax OÜ.

Ka Eesti mõjukate maaelu edendajate edetabelisse on mahtunud kolm Lääne-Virumaa meest: OG Elektra omanik Oleg Gross, seakasvataja Urmas Laht ja teraviljakasvataja Jaak Läänemets. Tunnustan maakonna tublisid ettevõtjaid, tänu kellele elu kohapeal toimib ja aina paremaks läheb.

Väga positiivseks näitajaks on Lääne-Virumaa inimeste spordilembus ja oma tervisesse suhtumine ning kohalike sportlaste rõõmu tegevad tulemused, mis on toonud au ja uhkust kogu maakonnale ja riigile. Rakke koolist võrsunud Elerin Vunder tuli ajaloolistel Eesti esimestel meistrivõistlustel Fitness Five´is naiste absoluutarvestuses esimeseks ehk meie maakonnas on esimene Eesti meister Fitness5-s. Ka tsüklokrossi Eesti meistrivõistlustel naiste arvestuses kuldmedali pälvinud Greete Steinburgi (Rakke Giant Team) saavutus, välejalg Kelly Nevolihhini murdmaajooksu võit ning Euroopa noorte sumo meistrivõistlustel võidetud 46 medalit on suured ja olulised võidud maakonnale.

Mitmed inimesed on just lõppeval aastal maakondlikult või riiklikult tunnustatud: aasta raamatukoguhoidjaks kroonisime Haljala kooli- ja vallaraamatukogu perenaise Maiga Parksepa, maakonna aasta terviseedendaja on Haljala Gümnaasiumi sotsiaalpedagoog ja inimeseõpetuse õpetaja Tiina Pihlak, aasta noorsootöötajaks koolis kuulutasime Kunda Ühisgümnaasiumi huvijuhi Kaire Rapuri ja aasta noorsootöötajaks noortekeskuses Tapa valla noorsootöötaja ning MTÜ Tapa Lastekaitse Ühingu juhatuse esimehe Ave Pappe. Lisaks pälvis siseministrilt kodanikupäeva aumärgi Marge Zaidullin ja aasta vabatahtliku aumärgi võttis presidendilt vastu Eve-Kaia Tamm Lääne-Virumaa Vähihaigete Ühingust. Need inimesed on eeskujuks teiselegi ja nakatavad meid kõiki oma entusiasmiga.

Suurüritused, nagu Jäneda aia- ja lillepäevad, Sõmeru lambafestival, Kunda sõbralaat, Rakvere laste balletigala, Võsu muusikapäevad, talupäevad Jänedal, Viru Folk, Priit Pärna animatsioonifestival, Pandivere päevad, Viru maraton ja paljud teised meid liitvad üritused toovad tähelepanu nii rahvusvahelisel areenil kui ka kohapeal. Südantsoojendavad tunded meeste tantsupeost ja punklaulupeost saadavad meid siiani.

Eeltoodu on saanud teoks eelkõige tublide inimeste tööga ja abistajate toel ning koostööl. Siinkohal tuleb teha kummardus meie omavalitsustele, kes on toetanud kultuuri-, spordi- ja haridusvaldkonda.

Ent aastat ei saa kokku võtta ainult asjades, investeeringutes ja sündmustes. Sama olulised on inimestevahelised suhted ja seetõttu esitan palve kõigile maakonna inimestele, et me jõulukuul oleksime oma lähedaste ja kaaskodanike vastu grammike lahkemad ja rõõmsamad kui tavaliselt.

Meil on, mille üle uhkust tunda ja mille najal julgelt uuele aastale vastu minna. Soovin teile rahulikke jõule ning uueks aastaks suuri unistusi, jätkuvat üksteise hoidmist ja kodupaiga väärtustamist!

Marko Torm,

Lääne-Viru maavanem