Monoloog Rakvere jõulukaunistusest

kuusepuu

Vinguviiulid ja muidu igavad inimesed saavad oma piripilli taas täies registris lahti lüüa, sest Rakvere linna keskne jõulukaunistus on jälle kõike muud kui klassikaline kuusk.

Aivar Ojaperv

Rakvere linnakunstniku Teet Suure eksperimendid jõuluaegse Rakvere keskväljakuga pole kedagi külmaks jätnud. Juba kolmandat aastat järjest. Tema taieseid kas kiidetakse või vihatakse, kuid märkamatuks pole need kindlasti jäänud.

Kolmas „pühaduserüvetus“

Kaks aastat tagasi otsustas Suur asendada klassikalise suure sihvaka jõulukuuse väikeste kuuskede padrikuga. Mõni torises – kuhu te meie puu panite? -, mõni kehitas õlgu. Õigeks keskusteluks ei läinudki.

Mullu lahvatas aga skandaal. „Pühaduserüvetus!“, pahandasid ühed. „Lastelt on jõulurõõm ära võetud!“, kurjustasid teised. „Väga äge!“, leidsid kolmandad.

Jutt käis muidugi servamata lauajuppidest kokku klopsitud kuuse sarnasest jõulukaunistusest, mis kriitikale vaatamata päris kena välja nägi. Iseäranes roheliste LED-lampide valguses.

Ja kui see „kuusk“ jäi silma veel üleilmsele meediale, mõni paigutas selle lausa maailma 10 vahvama hulka, siis võtsid ka kriitikud tuure maha. Olgu peale, leidsid nad, kuuselõhn ja jõulutunne jäid kasinaks, aga vähemalt kuulsaks saime. Või siis ka nii: kui juba välismaal kiidetakse, siis kuidas mina julgen maha laita, paistan veel rumal välja?

Juba mullu lubas Suur, et kaks ei jää kolmandata. Ainult siis ta veel ei teadnud, milline saab olema Rakvere „kuusk“ aastal 2015. Pakkus esimese hooga, et võib olla midagi kõrgtehnoloogilist – samas kõrval lõi äsja uksed lahti ju Tark Maja.

Aga ei tulnud kõrgtehnoloogiline, tuli hoopis taaskasutus. Vanad aknad. Aknad maailma või aknad hingepeeglisse, kuidas soovite.

„Mul tekkis vastupandamatu soov sinna sisse saada,“ rääkis üks auväärt rakverlane. „Ma ei tea, aga mulle meenutab see kaadervärk kodu. Tubasid, aknaid.“

Eks vist Suurgi tahab sellise mulje jätta – akendele on tema kunstnikukäsi maalinud varjukujud ja tõesti: „kuusk“ ei olegi enam kuusk, vaid hoopis imeliku arhitektuuriga maja!

„Kuule, te seal Kuulutajas asjalikud inimesed ja ikkagi neljas võim,“ määris üks teine rakverlane, mitte küll nii tuntud, aga ikkagi pealtnäha tore inimene, mett mokale. Ja rikkus siis kõik ära: „Võtke midagi ette ja keelake see Suur ja tema „kuusk“ ära.“

Ajakirjandus ei keela midagi ega kedagi ära.

Antud juhul ei taha kah. Meile ei ole mõtet helistada ja hurjutada meid või Suurt, et selline jõulukaunistus on jama.

Minu arvates ei ole.

Võiks pidada pika loengu jõulukuuse väga lühikesest ajaloost, eestlase kui maarahva ajaloolisest seosest jõulude ja ristiusuga jne, kuid mis kasu sellest? Kes on oportunist, see nagunii ei kuula, ja kellele meeldib, sellele meeldib niigi.

Seega eksisteerigem rahulikult edasi. Ühe jõulukaunistuse pärast ei maksa tülli minna ega oma närvirakke kulutada.

Väljakut jälgib videovalve

Delfi uudise juurde, mis esimest korda Teet Suure tänavusest „kuusest“ rääkis, kirjutas keegi turakas umbes kolmandaks kommentaariks, et maksab 500 eurot sellele, kes „kuuse“ aknad puruks peksab. Ma olen nüüd ebakorrektne, aga otsekohene: peksa oma pea vastu seina puruks, jobu! Meeldigu asi või mitte, aga miks peab üles kutsuma lõhkuma? Hakkab nii kergem?

Igaks juhuks teadmiseks, et kellelegi pärast üllatuseks ei tuleks: Rakvere keskväljak on videovalve all. Vandaalid jäävad pildi peale ja saadakse nii või naa kätte.