Rakverlased teevad pealinnas suveteatrit

tallinnrakvere

Rakvere teatrikultuuri kõrget taset näitab viie meie linlase osalemine Tallinna suvetükkides.

Juunis tuleb Lennusadamas publiku ette jäämurdjast Suur Tõll pajatav „Jäämurdja sajand“, kus laevakaptenit mängib Üllar Saaremäe. Näitleja sõnul on tegu poeetilise tagasivaatega sajandile koos muusika, filmimaterjali ja massistseenidega. „Sellest ei tule selline üksühene draama, et Saaremäe tuleb lavale, piip suus, ja hakkab rääkima, kuidas tema elu laevakaptenina läinud on,“ ütles näitleja, kelle lavapartneriks kapteni noore naise osas on Loore Martma „Naabriplikast“.

Juulis etendub teletorni jalamil koguperetükk „Dara-Bara“, mille kirjutas Erni Kask, Rakvere Teatri välissuhtleja. Tükis satub teletornis elav tehnikahuviline poiss ETI teistsugusele planeedile, kus tal tuleb hakkama saada. „Mulle tundub hakkama saamine olevat tuleviku võtmeküsimus meile, eesti inimestele, kes me maailma väiksemaks muutumise tulemusena puutume kokku võõraste keelte, kommete ja kultuuridega,“ lausus Kask. „Kui me siiani pole seda osanud, siis nüüd on viimane aeg õppida viisakust, tolerantsi teistsuguste vastu ja koostööd nendega. See on ülesanne ka publikule, sest sellist lavastust pole nad ilmselt kunagi varem näinud,“ looritas Kask lavastuse pisukese salapäraga. Kaasa lööb tükis ka Lehtsest pärit Elina Born.

Augustis etendub Lennusadama suurel kaiäärsel platsil koguperetükk „Kapten Granti lapsed“, mis on ilmselt nii eelarve kui publikuhulga poolest suurim sellesuvine teatritükk. Ühes peaosas astub üles Rakvere koolitüdruk Teele Kaljuvee-O`Brock. Tema sõnul annavad tüki õnnestumiseks lootust nii mängupaik kui algmaterjal. Tükis ümbermaailmareisi tegev Suur Tõll on neiu sõnul väga ilus. „Raamat on ka väga lahe, 600 lehekülge läks lennates,“ lausus noor näitleja. Rolli sai Kaljuvee-O`Brock tänu edule üleriigilisel osatäitjate leidmise konkursil. Suvevälisel ajal harrastab neiu näitlemist Rakvere Linnanoorte Näitetrupis. Kapten Grantist kõnelevas tükis löövad kaasa ka kaks rakverlasest Viljandi Kultuuriakadeemia näitekunsti tudengit, Karl Robert Saaremäe ja Ringo Ramul.

 

Tõnu Lilleorg

 

 „Kapten Granti lastes“ mängivad Teele Kaljuvee-O`Brock ja Märten Männiste. Foto: Jaanus Laagriküll