Taavi Tõnisson toob aprillis lavale Franz Kafka „Metamorfoosi“

Lavastuse trupp. Foto: Kristo Kruusman

Rakvere Teatris algasid Franz Kafka samanimelisel jutustusel põhineva lavastuse „Metamorfoos“ proovid. Lavastaja Taavi Tõnissoni sõnul on see lugu läbipõlemisest, aga mitte ainult.

Mis juhtub perekonna ainsa elatusallikaga, kes on kohuse- ja vastutustundest teinud tööd, mis ei tee õnnelikuks, kuid mis tagab pereliikmetele mugava ja harjumuspärase elustandardi? Pidev vastuolu unistuste ja reaalsuse vahel viib paratamatu konfliktini. Ühiskonnas, mis on tugevalt edule orienteeritud, on status quo säilitamine nii oluline, et selle nimel surutakse alla tunded ja keeratakse selg lähedastele.

„Metamorfoos selles loos on miski, mis toimub kõigega ja kõigiga. See on justkui üleminek ühest olekust teise,“ selgitas lavastaja. „See lugu on küll kirjutatud 1915. aastal, aga temaatiliselt sobib see tänasesse päeva ülihästi. Läbipõlemine, lõhe iseenda ja ühiskonna poolt peale pandud ootuste vahel, sellest tekkiv depressioon, kuni tuleb vastu võtta mingi otsus, et jõuda vabanemiseni. Kõik need teemad olid aktuaalsed siis ja on ka tänapäeval,“ jagas Tõnisson mõtteid.

Loo autor on Franz Kafka („Die Verwandlung“), lavastaja Taavi Tõnisson (Eesti Noorsooteater), dramaturg Mihkel Seeder (VAT Teater), kunstnik Kristjan Suits (Tallinna Linnateater), liikumisjuht Olga Privis (Vene Teater), videokunstnik Taavi Varm, valguskujundaja Märt Sell. Osades astuvad üles Märten Matsu, Jaune Kimmel, Silja Miks, Madis Mäeorg, Peeter Rästas, Rainer Elhi, Elar Vahter.

Kuulutaja