„Viiekümne halli varjundi“ seletamatu edu

varjund

“Viiskümmend halli varjundit“ jõudis Eesti kinodesse enne valentinipäeva, purustab vaatajarekordeid ja suurendab erootikapoodide käivet. Rakvere teatrikinos filmi ei näidata ja ainukese erootikapoe Armukesed uksel ripub silt: „Oleme suletud.“

Ülle Kask

E. L. Jamesi erootiline romaanitriloogia – „Viiskümmend halli varjundit“, „Viiskümmend tumedamat varjundit“ ja „Viiskümmend vabastatud varjundit“ – on rahvusvaheline bestseller ja raamatuturgude hitt. Teost on müüdud üle 100 miljoni eksemplari ja tõlgitud 51 keelde. Film on niisama menukas ja vallutab eelkõige õrnema soo südameid.

Seksuoloog Imre Rammul kommenteerib varjunditesaaga edu

„Viiekümne halli varjundi“ edu pole kerge mõista. Eesti tuntud seksuoloog-psühhiaater Imre Rammul kommenteeris erootilist menukit TV 3 uudistele.

Tema hinnangul on raamatus ja filmis juba aegade algusest tuntud seksirollid paigas. „Siis nimetati sadistlikku käitumist hüpermaskuliinseks ja masohhistlikku käitumist feminiinseks,“ ütles Rammul. „Ehk siis tänapäeva arusaamade kohaselt, et see, kes tahaks olla ülinaiselik, peaks olema alandatud ja klobitav; kes mehelik ehk tõsimees, see agressiivne mitte ainult füüsiliselt, vaid ka verbaalselt. Välistada ei saa, et vaadatakse film ära ja selle kuu palk läheb võibolla erootikapoodi.“

Rakvere raamatukoguhoidja Lia Lass rääkis, et kui teos kolm aastat tagasi ilmus, oli nende raamatukogus kuuele eksemplarile üle poolesaja inimese järjekorras. „Vahepeal järjekorda polnud, aga peale filmi linastumist on jälle pikk ooteaeg tekkinud,“ ütles ta.

Küsimuse peale, kas ka mehed seda teost laenutavad, vastas Lass, et leidub ka mehi, aga enamasti on lugejad naised. Miks see nii on, ei osanud ta öelda.

Matsoni raamatupoes troonib kolm köidet halle varjundeid nähtaval kohal.

Müüja Viia Küüsmaa ütles, et jälle on hakatud seda raamatut ostma. „Tänu filmile on läbimüük suurenenud,“ selgitas ta. „Inimesed räägivad, et tahavad peale filmi vaatamist ka romaani lugeda ning võrrelda, kumb on parem.“

Küüsmaa teadis, et Rakverre pole menufilm veel jõudnud, aga inimestel on soov filmi järele nii suur, et Rakvere inimesed käivad seda vaatamas Tallinnas ja Tartus. „Võru kinos Kannel see juba jookseb, ehk jõuab peatselt ka Virumaale,“ oli müüja optimistlik.

Rakverre ei jõua menufilm tehnilistel põhjustel

Rakveres seda filmi aga siiski ei näe – Rakvere Teatri turundusspetsialist Laila Talunik ütles, et kahjuks pole teatrikinos praegu võimalik tehnilistel põhjustel „Viitkümmet halli varjundit“ näidata.

„Mõned uued mängufilmid, sealhulgas kõnealune, nõuavad eritehnikat. Kuna teatri juurdeehitus valmib alles käesoleva aasta novembriks, jääb osa uusi filme Rakvere inimestel nägemata,“ selgitas Talunik.

Miks romaan naistele meeldib? Mida arvavad sellest mehed? „Ka minu elukaaslane avaldas soovi saada naistepäevakingiks see erootikaromaan,“ tõdes Selveris varjundisaagat takseerinud meesterahvas. „Naine tahab enne filmi vaatamist raamatu läbi lugeda, loodetavasti ei hakka ta seda, see tähendab raamatu lugemist, minult nõudma.“

Aga kas mees ei karda, et naine peale varjunditerohke raamatu läbilugemist nõuab emadepäevaks erootikapoest mõnd lelu? „Rakvere ainuke erootikapood pani möödunud nädalal uksed kinni ja seda ohtu enam pole,“ teatas mees rõõmsalt.

HALLID VARJUNDID

E. L. James, pärisnimega Erika Mitchell, sündis 7. märtsil 1963. Ta on endine teletoimetaja, abikaasa ja kahe lapse ema ning elab Lääne-Londonis.

Jamesi romaanitriloogia ja selle põhjal valminud film jutustab tagasihoidliku ja naiivse tudengineiu Anastasia Steele’i ohtlikuvõitu armusuhetest 27aastase miljardärist ärimehega. Pealtnäha igati täiuslikku Christian Greyd vaevavad lapsepõlvest saadud hingetraumad, mida leevendab piiripealsetest seksimängudest saadav eufooria. See on lugu sõltuvuslikust vajadusest absoluutse kontrolli järele ning süütu ja kogenematu noore naise balansseerimisest tundeskaalal “uudishimu-hirm-kirg”.

Filmi „Viiskümmend halli varjundit“ rezhissöör on Sam Taylor-Johnson. Vastuolulist armastajapaari kehastavad Melanie Griffithi ja Don Johnsoni veetlev tütar Dakota Johnson ning Põhja-Iirimaalt pärit kunagine Calvin Kleini modell Jamie Dornan. Ohtralt pinget ja tulikuumi kaadreid pakkuvat filmi illustreerivad heliribad popdiivadelt Beyoncé, Ellie Goulding, Sia ja Annie Lennox.