Päikesekütte valimiseks 10 põhjust

paikesekute-lisab-hoonele-vaartust

Eesti ei olegi tegelikult nii pilvine, kui esialgu tundub. Meie maapinnale langeb samasugune energiavoog nagu Kesk-Saksamaal ja Saksamaa on Euroopas aastaid olnud suurim päikeseenergia kasutaja. Järjest rohkem Eestis asuvaid leibkondi valivad igal aastal päikeseküttesüsteemi paigaldamise ja seeläbi jooksvate kulude vähendamise.

Kuidas päikeseküte toimib?

Päikeseküte on lihtsalt öeldes päikeseenergia muutmine soojuseks, mida saab kasutada tarbevee ja siseruumide kütmiseks. Seda ülimadalate jooksvate kuludega ja iga aastaga soodsamaks muutuva alginvesteeringuga.

Päikeseenergiat talletatakse katusel olevate päikesepaneelide abil ja seejärel viiakse läbi torustiku tarbimiskohale või salvestatakse soojussalvestis hilisemaks kasutamiseks. Eesti tingimustes saab päikesekütte abil märtsi lõpust oktoobri alguseni sooja vee tasuta, ning talveperioodil kuni 35% lisatoetust küttele.

10 põhjust, miks valida päikeseküte

  1. Päikeseküte on keskkonnasäästlik. Päikeseküte ei suurenda kasvuhooneefekti, sest kütmise käigus ei eraldu süsihappegaasi. Lisaks on päikeseenergiat saadaval piiramatus koguses.
  1. Pikas perspektiivis säästad raha. Päikeseküttesüsteem on pikaajaline investeering. Paigalduskulud on suhteliselt kõrged, kuid investeering teenib ennast 10-14 aasta jooksul tagasi. Majad ehitatakse kestma aastakümneid. Sellest vaatepunktist on päikesepaneelide paigaldamine igati mõistlik pikaajaline valik.
  1. Optimaalselt paigaldatud paneelide kasutegur on kuni 95%. Kui päikesepaneelid paigaldada õige nurga all arvestades eesti kliimaga – lõuna suunas 40° nurga all – siis võib paneelide kasutegur olla kuni 95%. See tähendab, et süsteem talletab 95% paneelidele langevast päikeseenergiast. Võrdluseks: soojuselektrijaamade kasutegur on 30-40% ringis.
  1. Võimalus taotleda toetust. Kredex pakub toetust füüsilisest isikust väike-elamu omanikele, kes soovivad asendada vedelkütust kasutavad katlaküttesüsteemid taastuvenergiat kasutatavate süsteemidega. Loe lähemalt Kredexi lehelt.
  1. Päikeseküttesüsteemi olemasolu väärtustab kinnisvara. Kas sa soovid nautida tasuta kütet, kuid ei tea, kas elad oma praeguses kodus üle 10-14 aasta? Arvesta, et päikeseküttesüsteemi olemasolu lisab väärtust sinu kinnisvarale, mis annab müügil selge eelise teiste pakkumiste ees.
  2. Päikeseküte täiendab teisi kütteallikaid. Päikeseküte vähendab teiste kütteallikate koormust päikeselisematel kuudel, vähendates sel ajal jooksvaid kulusid märkimisväärselt.
  1. Päikeseküttel on pikk kasutusaeg. Pärast paigaldamist toodab päikeseküte mitmekümne aasta jooksul tasuta energiat ja soojust.
  1. See ei ole enam nii kallis kui varem. Aastaid tagasi ei olnud päikeseküte kodudes levinud, sest süsteemi paigaldamise hind oli liiga kõrge. Päikesepaneelide tehnoloogia areng viimaste aastate jooksul on kaasa toonud oodatud hinnalanguse.
  1. Madalad hoolduskulud. Päikeseküttel on palju madalamad hoolduskulud võrreldes elektri- ja õliküttega. Samuti ei vaja päikeseküte igapäevast hoolt nagu puuküte.
  1. Oled ise oma energia peremees. Taastumatutest allikatest toodetud energia hind kõigub pidevalt ja elektri hind pikemas plaanis tõuseb. Päikesekütte paigaldamine tähendab seda, et vähemalt osa kodus kasutatavast energiast on „sinu enda toodetud“. Maja kütmise hind ei sõltu enam sellistest välisteguritest nagu riigi majanduslik olukord või saastekvoodid.

Kokkuvõtteks on päikeseküttesüsteemid saamas iga aastaga aina populaarsemaks, seda nii eramajade kui kortermajade küttekulude vähendamiseks.

Tutvu päikesekütte komplektidega lähemalt Ackliima.eu e-poes ja küsi sobivat lahendust.